LUMIÈRE DE PARIS – za kulisami sesji zdjęciowej jesień-zima 2023

W tym roku nie było łatwo wybrać tła dla kampanii opraw okularowych Solano na sezon jesień-zima 2023/24. Wielkomiejskich kandydatów było kilku, choć w ostateczności Miasto Świateł – Paryż – znalazł najwięcej zwolenników.

Paryż to jednak przede wszystkim ikoniczna architektura, pełna bogactwa i finezji – złote detale, chirurgiczny niemal kunszt wykończeń, gęsto zlokalizowane dekory i uszlachetnienia.
My widzieliśmy dla kolekcji jesienno-zimowej środowisko bardziej ascetyczne, stonowane, pozwalające uwypuklić i podkreślić delikatność okularów. Naturalnym wyborem zdawało się być więc wschodnie podparyskie przedmieście Noisy-le-Grand w regionie Île-de-France, w departamencie Sekwana-Saint-Denis.

To w latach 80. powstały tu postmodernistyczne kompleksy mieszkalne o nietypowych bryłach, m.in. nawiązujące do architektury antycznej, które zaprojektował Ricardo Bofill oraz Manuel Nuñez Yanowsky.

This slideshow requires JavaScript.

Kilkaset metrów od niezrozumiale magicznego i monumentalnego dzieła hiszpańskiego architekta Ricardo Bofilla – Pałacu Abraxasa, który renesans swojej popularności zawdzięcza przede wszystkim “Igrzyskom Śmierci”, znajduje się Arena Picassa. To oktagonalny plac otoczony z siedmiu stron czteropiętrowymi budynkami socjalnymi, którego autorem jest hiszpańsko-francuski architekt – Manuel Núnez Yanowsky. Kompleks powstał w 1985 roku i zdecydowanie czuć tutaj klimat wczesnych lat socrealizmu. Katedralne arkady wiodą od wschodu do zachodu, z obu stron kończąc swój bieg osiemnastropiętowym betonowym okręgiem. Miejscowi nazywają kompleks “Camemberts”, na cześć idealnie okrągłego francuskiego sera, a całość została wpisana na listę Międzynarodowego Dziedzictwa Inżynierii Lądowej.

Lumiere de Paris – czyli przede wszystkim światło

Wrześniowe wschodzące słońce tworzy tu niesamowitą atmosferę, odbijając się od geometrycznych okien wychodzących z 540 mieszkań i wędrując między arkadami przytłaczającej nieco konstrukcji. Znajdują się tu również sklepy, place zabaw i szkoła. Na samym środku wita nas monumentalna rzeźba autorstwa Miguela Berrocala. Wszystko starannie wykonane z prefabrykatów z kolorowego betonu zbrojonego.

Jak pulsująca tkanka Arena wchłania nas w swoją osobliwą estetykę – pełną zaokrągleń, osi symetrii, elementów użytkowych wzorowanych na antycznych. Trudno mówić tu o utopijności miejsca, choć tym właśnie miało być – ponadpodziałową mieszanką kultur, wspólnot, przeciwstawioną modernistycznej anonimowości i powtarzalności. Każdy niemal kąt daje nam idealną kompozycję, gubimy się więc między arkadami w poszukiwaniu idealnego światła i kąta.

This slideshow requires JavaScript.

Kolekcja opraw korekcyjnych Solano aw23/24

Kolekcja okularów korekcyjnych Solano “Lumiere de Paris” tutaj tworzy swoją tożsamość – raz wtapiając się w harmonijne otoczenie, by za chwilę mienić się złotymi i srebrnymi detalami w promieniach słońca. Nieskończenie powtarzalne formy architektoniczne przenikają przez półtransparantne i krystaliczne oprawy, dodając im surowości i szlachetności zarazem. Głębokie odcienie czerwieni, granatu, szarości czy róż opraw nie mają tutaj konkurencji – piaskowy beton spowity w porannych ciepłych promieniach słońca zdaje się tworzyć idealne płótno fotograficzno-filmowe.

Paryski postmodernizm

A tym, którzy mają apetyt na “więcej” – polecamy projekt “Souvenir d’un Futur” (“Pamiątka z przyszłości”) autorstwa Laurenta Kronentala, przedstawiający fotografowane o świcie podparyskie postmodernistyczne blokowiska.
KLIK KLIK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *