AWIATORY – EKSTRAWAGANCJA W UNIWERSALNYM WYDANIU

Nie „kocie oczy”, ani nawet nie „lenonki”. To właśnie awiatorki – lub inaczej: pilotki – należą do najbardziej rozpoznawalnych kształtów okularów na świecie. Któż zresztą nie pamięta Toma Cruise’a w „Top Gunie” albo Sylvestra Stallone’a w „Cobrze”! Ale awiatory to nie tylko krój dla mężczyzn, a tym bardziej pilotów – kobiety prezentują się w nich równie atrakcyjnie! Co ciekawe, konstrukcja awiatorów pozwala na ich dopasowanie do niemalże każdego kształtu twarzy. Jeśli więc twierdzisz, że „żadne” okulary do Ciebie nie pasują – zaufaj ekspertom – daj szansę właśnie awiatorkom.

awiatory Solano 2018

Krótka historia najpopularniejszych okularów świata

Awiatory (eng. Aviators) to pierwszy w ogóle model okularów przeciwsłonecznych, którego pomysłodawcą był Ray Ban. W 1937 roku firma opatentowała i wprowadziła na rynek produkt, którego pierwotnym przeznaczeniem była ochrona oczu pilotów („aviator” z angielskiego to właśnie lotnik). Istotny był kształt zarówno oprawy, jak i soczewek. Okulary miały przeciwdziałać promieniowaniu UV, idealnie przylegając do twarzy i nie krępując ruchów głowy. Ważne było również to, aby swobodnie można je było założyć pod hełm. Spopularyzowane w czasach II wojny światowej i uwielbiane przez amerykańskiego generała i dowódcę armii alianckich na Pacyfiku – Douglasa MacArthura, szczególny zachwyt zaczęły budzić w latach 60-tych, kiedy upatrzyły je sobie takie gwiazdy, jak Paul McCartney czy Ringo Starr.

Cechy charakterystyczne

Od momentu podbicia rynku, awiatory właściwie się nie zmieniły – ponadczasowy oraz uniwersalny kształt i funkcjonalność bezustannie grają pierwsze skrzypce. Do stałych elementów estetycznych wciąż możemy zaliczyć delikatną metalową oprawę, mostek (najczęściej pojedynczy, choć obecnie pojawiają się wersje z podwójnym mostkiem) oraz to, co najważniejsze – duże, wypukłe szkła o „opadającym” kształcie, zachodzące na kości policzkowe.

Warto, słowem zakończenia, wspomnieć, że awiatory to jedne z najchętniej wybieranych przez stylistów, fashionistów i gwiazdy modeli okularów przeciwsłonecznych w sezonie 2018!

 

Sprawdź kolekcję awiatorów Solano z filtrem UV400 oraz polaryzacyjnym:

KLIK

lub zajrzyj do e-sklepu i wybierz idealny model z filtrem UV400 oraz polaryzacyjnym:

KLIK!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *