KUPUJEMY OKULARY PRZECIWSŁONECZNE

W naszych szerokościach geograficznych na zakup okularów przeciwsłonecznych decydujemy się dopiero na przełomie wiosny i lata, kiedy słońce jest wysoko i daje o sobie znać zdecydowanie bardziej niż przez pozostałą część roku.

To, co należy podkreślić na samym początku, to fakt, że nasza decyzja o wyborze okularów oparta jest na wielu mniej lub bardziej słusznych zasadach. Oczywiście – tą zdecydowanie najważniejszą jest fakt, że musimy się sobie w nich po prostu podobać!
Ale kluczowe są inne kwestie – przy wyborze okularów przeciwsłonecznych musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, jakie posiadają właściwości. To dzięki zastosowanym w produkcji poszczególnych elementów okularów technologiom jesteśmy w stanie zapewnić sobie optymalną jakość widzenia i ochronę oczu. Warto też pamiętać, że w celu uniknięcia złego dopasowania, najlepiej udać się do salonu optycznego, w którym profesjonalni doradcy nie tylko dobiorą odpowiednie do naszych potrzeb szkła, ale także zasugerują model i formę pasującą do kształtu naszej twarzy oraz stylu.

Kształt i wielkość

Okulary przeciwsłoneczne przede wszystkim muszą na nas dobrze leżeć. Komfort użytkowania jest jednym z najważniejszych czynników, o którym musimy pamiętać. Okulary zdecydowanie nie powinny dotykać policzków, ani uciskać naszej głowy, powodując nieestetyczne odciśnięcia, a także – w skrajnych przypadkach – dyskomfort związany z bólem. Dobrze, jeśli soczewka okularów nie jest płaska i ma wyraźnie zarysowaną krzywiznę. W ten sposób lepiej przylega do twarzy i nie pozwala na przedostawanie się do naszych oczu szkodliwych wiązek promieni słonecznych. Co do wielkości soczewki – ta pełni dwie role – estetyczną i ochronną. Okulary przeciwsłoneczne powinny podkreślać atuty naszej urody, nie zaburzając proporcji twarzy i maskując ewentualne mankamenty. Z drugiej strony szkła powinny idealnie zakrywać nasze oko. Zwróćmy więc uwagę, czy okulary zbytnio nie odstają od twarzy, przepuszczając promienie słoneczne do wewnątrz lub czy nie pojawiają się nieprzyjemne refleksy po wewnętrznej stronie (np. odbicie białka oka lub skóry twarzy).

Najważniejsza jest ochrona przed promieniowaniem UV

Okulary przeciwsłoneczne to przede wszystkim bariera, która chroni nasz wzrok przed szkodliwym promieniowaniem UV. Z długiej listy negatywnych efektów oddziaływania promieniowania słonecznego na nasze oczy wystarczy wymienić ten, który wywołuje największy strach – zaćmę. Najlepsze dla zdrowia i komfortu naszych oczu będą więc okulary posiadające profesjonalne soczewki wyposażone w filtr chroniący przed promieniowaniem ultrafioletowym w kategorii odpowiadającej długości fal elektromagnetycznych w danych szerokościach geograficznych – i jest to 400 nm. Wartość liczbowa w kodzie filtru UV400, oznacza więc maksymalną długość fali (tą najdłuższą jest najbardziej szkodliwe dla wzroku UVA o długości 400 nm), przed którą chronią nas filtry w wybranych modelach okularów. Nie mniej istotna jest kategoria przyciemnienia soczewki – w Polsce najbardziej optymalną jest kategoria 3.przepuszczająca od 8% do 18% światła (kategoria 4. przepuszcza zaledwie 4% do 8% światła i nie jest wskazana m.in. do prowadzenia samochodu).

Filtr polaryzacyjny

Zadaniem filtru polaryzacyjnego jest blokada odblasków powstających na skutek odbijania się wiązek światła od gładkiej powierzchni. Eliminując oślepiające odblaski, zapewniamy sobie wyższą przejrzystość obrazu, lepszy kontrast i 100-procentową ochronę przed światłem i niewidzialnym promieniowaniem UV. Jest więc to technologia szczególnie polecana osobom aktywnym, których wzrok wystawiony jest na długotrwałe działanie promieni słonecznych. Jednak komfort użytkowania okularów przeciwsłonecznych wyposażonych w filtr polaryzacyjny docenią każde oczy.

Oznaczenia producenta i dodatkowe akcesoria

Sprawą ważną jest obecność specjalistycznych oznaczeń producenta na produkcie oraz dołączana do okularów przeciwsłonecznych ulotka informacyjna objaśniająca zasady użytkowania. Pozwoli nam to zrozumieć wykorzystane technologie i poznać optymalny sposób pielęgnacji soczewek oraz opraw. Idealnie, jeśli do całego zestawu dołączana jest ściereczka do pielęgnacji okularów oraz etui, w którym bezpiecznie będziemy mogli nasze okulary odłożyć.

Słowem podsumowania – pamiętajmy, że okulary przeciwsłoneczne to, oprócz stylowego dodatku, przede wszystkim produkt specjalistyczny, który powinien zagwarantować bezpieczeństwo naszemu wzrokowi. A przy wyborze wymarzonej pary, korzystajmy ze wsparcia eksperta, który posiada w tym zakresie odpowiednią wiedzę.

 

Sprawdź kolekcję modeli okularów przeciwsłonecznych Solano z filtrem UV400 oraz polaryzacyjnym:

KLIK

lub zajrzyj do e-sklepu i wybierz idealny model z filtrem UV400 oraz polaryzacyjnym:

KLIK!

2 Comments Add yours

 1. konrad pisze:

  witam, 8 dni temu kupiłem w autoryzowanym salonie okulary model Solano SS 20559 na jednym z zauszników zszedł lakier, co ciekawe po stronie która nie ma styczności ze skórą głowy. W jaki sposób zostanie ta sprawa załatwiona w autoryzowanym punkcie sprzedaży? Nie ukrywam że są mi potrzebne na wyjazd wakacyjny.

  1. Solano Eyewear pisze:

   Dzień dobry,
   Panie Konradzie, prosimy o udanie się z okularami do salonu optycznego – tylko optyk może zweryfikować, co było przyczyną uszkodzenia. Jeżeli uszkodzenie okaże się wadą fabryczną, okulary zostaną przyjęte do reklamacji..
   Pozdrawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *