INSPIRUJĄCE LATA 50-TE

Lata 50-te XX w. nierozerwalnie kojarzą się z takimi postaciami jak Audrey Hepburn, Marylin Monroe, Brigitte Bardot, Elizabeth Taylor czy Grace Kelly. Niewątpliwie w tej dekadzie najważniejszym nośnikiem trendów stał się film, a gwiazdy kina były również ikonami mody i inspiracją dla kobiet na całym świecie.

Hollywoodzkie filmy tamtych lat emanują seksapilem. Ówczesna moda to uwielbienie kobiecości, krągłych kształtów połączonych z wąską talią osy. Kobiecość i seksapil są hasłami przewodnimi, jednak warto zauważyć, że ich oblicze ma w sobie wiele wdzięku i klasy.

Lata 50-te - styl Pin Up Girl i jego najsłynniejsza przedstawicielka Marylin Monroe

Pin Up Girl

Niezwykle popularny w latach 50-tych styl Pin Up Girl, którego najsłynniejszą reprezentantką była Marylin Monroe ma i dziś wiele zwolenniczek. Bazował na sukienkach odsłaniających nieco więcej ciała, rozkloszowanych u dołu, eksponujących kobiecą sylwetkę. Makijaż opierał się na wyraźnie zaznaczonych brwiach, podkreśleniu górnej powieki czarną kreską i kuszących, czerwonych ustach. Styl Pin Up Girl to również charakterystyczna fryzura. Zawinięta do góry grzywka i loki, często przewiązane chustką- bandaną. Całość dopełniały okulary w kształcie kocich oczu. Uwodzicielskie, z uniesioną górną brewką, uwielbiane przez Marylin Monroe, Grace Kelly czy Elizabeth Taylor.

Lata 50-te: Marylin Monroe, Grace Kelly i Elizabeth Taylor uwielbiały okulary w kształcie kocich oczu

Mimo upływu lat kształt kocich oczu nadal jest jednym z popularniejszych jeśli chodzi o damskie okulary czy to korekcyjne czy przeciwsłoneczne. Nie ma chyba sezonu, by w takiej czy innej odsłonie nie pojawił się w propozycjach projektantów i na ulicach naszych miast. Tego lata powraca w najczystszej postaci, rodem z lat 50-tych XX w.

  • lata 50-te i nieśmiertelny kształt kociego oka
  • lata 50-te i nieśmiertelny kształt kociego oka
  • lata 50-te i nieśmiertelny kształt kociego oka
  • lata 50-te i nieśmiertelny kształt kociego oka
  • lata 50-te i nieśmiertelny kształt kociego oka

Dwie odsłony kobiecości

W tej dekadzie narodziła się sukienka sweetheart, którą zaprojektowała czołowa amerykańska projektantka tamtych czasów Helen Rose. Jako pierwsza nosiła ją na srebrnym ekranie Elizabeth Tailor a za nią podążyły rzesze kobiet na całym świecie. Do dziś sukienka z gorsetem zakończonym serduszkowym dekoltem i rozłożystą spódnicą złożoną z kilku warstw tiulu jest odmieniana przez wszystkie przypadki. Nadal możemy ją znaleźć w kolekcjach projektantów jak i w ofercie sklepów sieciowych, nie mówiąc już o modzie ślubnej, w której króluje niepodzielnie od czasu jej zaprojektowania.

Lata 50-te: Elizabeth Taylor w sukience sweetheart

W tym samym czasie Audrey Hepburn wylansowała modę na prostotę i minimalizm. Klasyczna mała czarna z dekoltem w łódkę uzupełniona okularami tzw. muchami przeszła do klasyki kobiecej elegancji. Któż nie pamięta spodni capri noszonych do prostego sweterku i balerinek. Marylin Monroe udowodniła, że nawet w półgolfie i spodniach można być seksbombą, a wszystko za sprawą „bullet bra”, czyli stanika, który odpowiadał za efekt uniesionego, spiczastego biustu.

Lata 50-te: Ponadczasowy styl Audrey Hepburn

Skoro kobiecość była motywem przewodnim nie dziwi, że lata 50-te to także czas narodzin szpilek. Jeśli uważacie, że twórca tych butów powinien smażyć się w piekle, to prawdopodobnie posłalibyście tam Salvatorra Ferragamo. Włoski projektant uważany jest przez historyków mody za tego, który jako pierwszy zaprojektował buty z metalowym stelażem w obcasie.

Narodziny kultury młodzieżowej

Połowa ubiegłego wieku to początek kultury młodzieżowej, co znalazło odbicie w modzie. Po raz pierwszy w historii mody strój dorastających osób zaczął się wyraźnie różnić od tego, który preferowały osoby dorosłe. Subkultura Rockabilly łączyła elementy rock and rolla z muzyką country i była niezwykle popularna wśród ówczesnych nastolatków. Moda także była mieszanką stylu Pin Up i elementów zaczerpniętych z estetyki swingowej.

Lata 50-te to narodziny subkultury i stylu młodzieżowego

Jak widać kobieca moda lat 50-tych była różnorodna. Obok rozkloszowanych sukienek pojawiły się ołówkowe spódnice, głębokie serduszkowe dekolty współistniały z półgolfami, a narodziny szpilek nie zepchnęły wcale do lamusa balerinek. To co łączyło wszystkie te estetyki i style to jeden wspólny mianownik- kobiecość.

Być jak Audrey Hepburn

Lata 50-te są niewyczerpanym źródłem inspiracji tak dla projektantów jak dla fashionistek, które lubią zabawę modą . By stworzyć kobiecą stylizację rodem z połowy ubiegłego wieku nie musisz wcale szukać sukienki retro. Moda tej dekady jest wciąż aktualna i żywa. Wystarczy przeszukać ofertę sklepów, by odnaleźć w niej elementy garderoby, które posłużą do stworzenia kobiecego i seksownego looku.  

Zobacz okulary w stylu lat 50-tych z najnowszej kolekcji

KLIK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *