NIEZBĘDNIK OKULARNIKA – HIGIENA I PIELĘGNACJA

zarowkaled

Soczewki czyścimy często i delikatnie za pomocą ściereczki z mikrofibry. Chusteczki higieniczne lub fragmenty odzieży mogą nieodwracalnie zarysować szkła.

zarowkaled

W przypadku zabrudzeń całej oprawy przemywamy okulary pod bieżącą ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego detergentu (np. płynu do mycia naczyń). Na ramkach zbiera się dużo bakterii, które mogą prowadzić do chorób skóry.

zarowkaled

Okularów nie powinno się czyścić „na sucho”. Używanie chusteczek lub papierowego ręcznika może zarysować soczewkę. Najbezpieczniej jest użyć specjalnego środka do czyszczenia, dostępnego w salonach optycznych.

zarowkaled

Nie powinno się odkładać okularów soczewkami w dół. Pomimo jej wielu warstw utwardzających istnieje ryzyko zarysowań od twardego lub nierównego podłoża.

zarowkaled

Okulary przechowujemy w sztywnym futerale, wyścielonym miękkim materiałem. To dla nich najlepsza ochrona przed uszkodzeniami. Pod żadnym pozorem nie nosimy ich „luzem” w torebce i nie chowamy do kieszeni kurtki.

img_4762

zarowkaled

Nigdy nie wystawiamy swoich okularów, szczególnie tych z tworzyw sztucznych, na kontakt z wysoką temperaturą (np. na desce rozdzielczej w samochodzie). Może powodować to uszkodzenie powłok uszlachetniających, bądź odkształcanie opraw.

zarowkaled

W przypadku uszkodzenia nie należy samodzielnie naprawiać okularów. Wszelkiego rodzaju regulacje (eliminację luzów, doginanie zauszników, dokręcanie śrubek) najlepiej powierzyć wykwalifikowanemu optykowi.

zarowkaled

Okulary ściągamy oburącz, szczególnie w przypadku okularów bezramkowych. Inny sposób zdejmowania może powodować pękanie szkieł w miejscach nawiercenia otworów lub trwałe odkształcanie się opraw.

zarowkaled

Okularów nie wieszamy na dekolcie, ani nie zakładamy na włosy w formie „opaski”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *